Požar koji je nedavno zahvatio područje Jasenovika i Parka prirode Učka još jednom je ukazao na sve veće izazove s kojima se suočavamo u borbi protiv šumskih požara. Ovaj događaj nije izoliran slučaj, nego je rezultat složenih promjena u našem okolišu. Požar je započeo 5. veljače u poslijepodnevnim satima i, nošen jakom burom, brzo se proširio, ugrozivši ne samo Jasenovik već i područje Parka prirode Učka, uključujući sela Mala Učka i Vela Učka. Tri dana intenzivne borbe protiv vatre zahtijevala su velike napore vatrogasnih postrojbi Istarske županije, kojima su drugi dan u pomoć došle i kolege iz Primorsko-goranske županije, te zračne snage HV, te pripadnici civilne zaštite, šumarski radnici, rendžeri Parka prirode i lokalni mještani.
Jedan od mještana Jasenovika, Anton Vidulin, branio je svoje selo, svoju djedovinu, "rame uz rame s vatrogascima", a dramatične trenutke borbe s požarom zabilježio je kamerom. Svoj video posvetio je svim požrtvovnim vatrogascima, izražavajući im zahvalnost na njihovom predanom radu. Video snimka koju je napravio, na dramatičan način prikazuje razmjere ovog događaja i požrtvovnost vatrogasaca koji su se borili s vatrenom stihijom. Zahvaljujemo mu na hrabrosti i nesebičnosti.
Gotovo opustjela sela, neobrađena polja, gusto raslinje, zapostavljeno stočarstvo, neodržavani šumski prostori i pašnjaci čine sve veću prijetnju za slabo zaštićena ruralna područja. Klimatske promjene dodatno pogoršavaju situaciju, potičući sve češće i intenzivnije požare, ali i potičući iseljavanje stanovništva iz sela u gradove. Vatra koja je buknula u Jasenoviku, kao i mnogi drugi požari diljem Mediterana, pokazala je kako su veliki požari postali sve češći i intenzivniji.
"U mnogim mediteranskim područjima napuštanje poljoprivrednih površina i gubitak mozaičnih krajobraza stvara uvjete za širenje požara. Ovaj fenomen, s učincima klimatskih promjena, pridonio je pojavi tzv. mega požara. Ovu vrstu požara odlikuje dramatičan razvoj, šire se velikom brzinom, izrazito visokim plamenim jezicima i ogromnim intenzitetom, što im omogućuje da u vrlo kratkom vremenu zahvate i unište velike površine. U takvoj situaciji, bez obzira na to je li površina koja je zahvaćena velika ili mala, govorimo o katastrofalnim požarima visokog intenziteta koji premašuju kapacitete za gašenje hitnih službi."
Ovaj citat iz stručnog rada FOREST FIRE RISK IN THE WILDLAND-URBAN INTERFACE - Elements for the analysis of the vulnerability of Municipalities and omes at risk (skupine autora Forest Sciences Centre of Catalonia), jasno pokazuje kako su promjene u našem krajoliku i klimatske promjene dovele do povećanja rizika od velikih i intenzivnih požara.
Brojni požari koji se sve češće događaju neposredno uz naseljena mjesta, tako i ovaj požar podno Učke na Labinštini, zorno pokazuju koliko su potrebne sustavne mjere za očuvanje prirode i ruralnih zajednica. Danak za naš nemar i indolentnost plaćamo svi mi, a cijena je sve veća.
Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u gašenju požara, posebno kolegama dobrovoljnim vatrogascima i mještanima koji su pokazali izvanrednu hrabrost i solidarnost. Video ne samo da dokumentira ovaj dramatični događaj, već i podsjeća na važnost zajedništva i brige za našu prirodu.
Objavljeno, 9. veljače 2025. godine.
Autor videa: Anton Vidulin (video objavljen uz autorovo odobrenje)
Naslovna fotografija: Ilustracija požara iz arhive VZPGŽ